Sojové klíčky

Možná že ani vás nepřekvapuje, že se v čím dál tím větším množství objevují luštěniny, které jsou naklíčené. Nejčastěji se objevují v obchodech s potravinami, ale také na internetu. Klíčky, které jsou sójové, se nejvíce prodávají v Číně. Není se také čemu divit, jelikož jsou zde známy více než tisíc let.
Sójové klíčky se u nás rozšířily v 18. století. Byly hojně používány proti skorbutu.
Málokdo ví, že v naklíčeném semeni stoupají nejen vitamíny, ale také enzymy. Mění se i skladba sacharidů a to na lehce stravitelné. Probíhají ale i jiné chemické změny, kterých rozhodně není málo.rostlina sojy.jpg
Jestli je něco, čeho má sója vysoký obsah, pak jsou to právě bílkoviny. Pohybují se dokonce kolem 50%. Obsahuje ale i jiné látky, jako jsou mastné kyseliny nebo sacharidy. Chybět rozhodně nesmí ani vitamíny A, B, E nebo K. V zastoupení z minerálních látek je v nich obsažen vápník, síra, želeno, draslík apod.
Tím, že se dostaví proces naklíčení, vzniká tak mnohem více vitamínů. Nakličovat lze dokonce i v domácím prostředí.
Něco takového je naprosto jednoduché. Stačí jen namočit do nadbytku vlažné vody a to zhruba na dvanáct hodin. Vodu poté stačí slít a semena dát mezi vrstvy buničité vaty. Každý den je ale potřeba zvlhčovat. Sami uvidíte, že za tři až šest dní budete moct sklízet. Pokud tak neučiníte, začne klesat vitamín C.sojové mléko.jpg
Sójové výrobky, tudíž i sójové klíčky nakliceno.cz, jsou doporučovány zejména revmatikům, diabetikům a také alergikům. Jsou natolik účinné, že dokonce posilují nervový systém a v neposlední řadě také krevní oběh.
Klíčků ale není vhodné pojídat mnoho. Stačí jedna lžíce denně a často. Sója totiž obsahuje i látku, která je diskutabilní. Tato látka snižuje plodnost u mužů.
Dají se ale použít i do všelijakých pokrmů. Může se jednat o saláty, čínské pokrmy apod.
Rozhodně s nimi můžete začít experimentovat i vy.