Kdo má zahradu, ať už u rodinného domu či chaty nebo chalupy, ví, jak cenný může být stinný koutek. Ocením jej především v horkých letních dnech, kdy se tam můžeme pohodlně posadit a nechat se ovívat vánkem.
Ovšem otázkou je, jak takovýto koutek vytvořit. Jako první nás asi napadnou velké listnaté stromy, ovšem než vyrostou do požadované velikosti, trvá to poměrně dlouho. Pokud tedy na vašem pozemku žádný příhodný nemáte, je potřeba hledat jinou možnost.
Velmi oblíbené jsou pak nejrůznější altánky, tedy zastřešené malé stavby s volnými stěnami. Ty mohou být buď naprosto volné, kdy se jedná jen o střechu upevněnou na sloupech, nebo může být jedna či více z nich tvořena širokým mřížovím. To se používá, pokud jej například chceme doplnit šplhavými rostlinami, jako je například břečťan.
Konstrukce samotná může být z nejrůznějších materiálů, avšak v současné době jsou zdaleka nejpopulárnější dřevěné altány. Ty jsou, jak již název napovídá, vyrobeny ze dřeva. A je zde i důvod, proč jsou tak oblíbené.
Samozřejmě je zde fakt, že dobře vypadají. Koneckonců, přírodní materiály, mezi které patří i dřevo, se do přírody, mezi kterou počítáme i zahradu, hodí nejlépe. Ovšem to není jediný důvod.
Na rozdíl například od těch plastových, které se také někdy používají, je možné jej mít venku celoročně. Vlastně je to nutné, protože obvykle se, na rozdíl například od již zmíněného plastového, nedá snadno složit.
To však znamená také náročnější údržbu, neboť je zde potřeba obnovovat nátěr, aby zůstal v dobrém stavu a aby dřevo nezačalo trouchnivět. To by totiž rozhodně nebylo ani zdaleka dobré.
Je tedy jasné, že dřevo má v tomto ohledu spoustu výhod. Znamená to ale, že je skutečně nejlepší? Ne nezbytně, neboť v tomto případě se jedná o subjektivní dojem. Koneckonců, každý z nás od altánu požaduje něco trochu jiného, a něco trochu jiného mu vyhovuje. Je tedy potřeba vše dobře promyslet, abychom pak nebyli zklamaní.