O betonovém oplocení jste možná zaslechli některá technická data a jisté výhody, které poskytuje, ovšem nepříliš často se vyzdvihuje jeho vzhled. Mnoho lidí totiž odvrací tvář od stavebních prvků, jakmile zaslechne výraz „beton“. Betonová sídliště již za socialismu nesklízela zrovna velký architektonický obdiv, byla považována spíše za nutné zlo, i když samozřejmě se tím tehdy vyřešilo bydlení pro statisíce rodin. Beton se navíc stal symbolem vojenských staveb, z betonu se stavěla kasárna, bunkry a opevnění, na druhou stranu se zas předpjatý beton vyznamenal při výstavbách mostních konstrukcí, z nichž jedna z nejobdivovanějších je pražský Nuselský most, jehož útrobami projíždí vozy metra již téměř půl století.
Betonu tedy bychom měli odpustit jeho vzhled už jen z toho důvodu, že si nedokážeme představit budovat dálniční síť bez této směsi cementu a písku, ale to není vše. V poslední době se na trhu stavebních hmot a dílců projevuje zájem i o výstavbu betonových plotů ve Znojmě a jiných městech, a to ze stavebnicové konstrukce prefabrikovaných armovaných odlitků.
Základ betonového oplocení tvoří svislé sloupky s drážkami, ty se zapouští zhruba necelý metr pod úroveň země, napevno se zabetonují a poté se do drážek zasouvají metodou suchého zdění ploché panely. Každý z panelů je velmi tenký (jen 4 cm) a také patřičně křehký. Ovšem i navzdory křehkosti je sestavená konstrukce velmi kompaktní, pevná a s předpokládanou životností několika desítek let.
Výstavba takového oplocení je poměrně snadná a rychlá, pouze vyžaduje mechanizaci, zpravidla mobilní jeřáb vzhledem k vyšší hmotnosti panelů. A jak je to s tím vzhledem?
Sloupky i panely se odlévají do speciálních tvarových forem, navíc je beton barven do různých odstínů, takže nemáte před sebou jen šedý ponurý kus materiálu. Mnohdy jde spíše o umělecká díla, panely lze dobře sladit a doplnit dřevěnými latěmi, panely je možné střídavě pokládat jako různobarevnou či vzorově odlišnou šachovnici, zkrátka máte mnoho možností vyjádření esteticky zajímavého oplocení.