Virtuální měna se stala zajímavostí, která hýbe především virtuálním světem. První virtuální měnou neboli kryptoměnou je bitcoin.
Bitcoin zkráceně BTC patří tedy nejen k první, ale také k té nejznámější kryptoměně, která působí na trhu již od roku 2009. Zajímavostí je, že tato měna není fyzická a její fungování řídí síť nezávislých PC.
S BTC souvisí nejen nakupování či investování, ale také těžení tzv. bitcoin mining.
Ze začátku bylo možné BTC těžit pomocí procesorů PC a programu, který byl pro tento účel speciálně určený a také přes grafické karty. Dnes se k těžení využívá speciální HW tzv. ASIC čipy.
Pro těžbu jsou potřebné vysoce výkonné PC, které jsou určené čistě pro tento účel tedy ASIC minery. K těžení je dále potřebné být součástí poolů.
Právě těžaři zajišťují vznik nových BTC a uvolňují je do oběhu pro ostatní. Kromě toho dostávají těžaři odměnu za provedené transakce touto kryptoměnou.
Těžba není neomezená a počet BTC je omezený a je možné vytěžit max. 21 milionů BTC.
Všechny transakce se seskupují do tzv. blockhainu. Laicky jde o jakousi velkou účetní knihu, která je sdílená mezi uživateli. Transakce k ověření je vložena právě do tohoto systému.
Všechno se zdá jednoduché, ale vytěžení bloku těžařem může trvat hodně dlouho ě někdy i celé roky. Proto je téměř nemožné těžit samostatně a těžaři jsou seskupeni do tzv. pool mining. Odměna se tak po nalezení bloku dělí mezi všechny členy a dělí se dle konkrétního poměru řešení.
Tento způsob zajišťuje pravidelný přísun BTC.
BTC lze nejen těžit, ale také jednoduše koupit. Lze je koupit za dolary nebo eura a dokonce jsou i u nás v ČR k dispozici speciální BTC automaty například v Praze, Ostravě i v Brně.
K nákupu BTC slouží směnárny známé jako Simplecoin, Coingi, Bitstamp, Poloniex. Právě v ČR působí směnárna Simplecoin.